Lokalizacja
Stadion Miejski w Barlinku ul. Sportowa 2a, 74-320 Barlinek.
Euroboisko im. Alfreda Pluszczyka, Młyn Leśny 7, 74-320 Barlinek.
Opis zadania
Projekt dotyczy automatycznego systemu nawadniania murawy i polega na wykonaniu projektu podziemnej instalacji rur i zraszaczy dookoła płyty boiska jak i w nim, montaż urządzeń sterujących i okablowanie zasilające, montaż elementów łączących i zaworów elektromagnetycznych. Założenie wyjściowe obejmuje montaż 16 zraszaczy. Woda dostarczana byłaby z wykopanej studni głębinowej i zamontowanej odpowiedniej pompy wody. System ten pozwoliłby na nie korzystanie z wody z jeziora (zbędny w tym przypadku jest operat wodno prawny).
Wymiana oświetlenia na boisku treningowym projekt przewiduje wymianę nieefektywnych, służących już od ponad 11 lat lamp na energooszczędne, dające zdecydowanie więcej światła lampy LED. Na 4 słupach na boisku bocznym będzie zamontowane po dwie lampy i na 2 słupach środkowych po trzy lampy. Łącznie zostanie wymienionych 14 lamp. Plus 4 lampy do oświetlenia dyżurnego nocnego.
Uzasadnienie realizacji zadania
Nawodnienie boiska odgrywa wielką rolę, co szczególnie widoczne staje się w okresie suszy. Nawierzchnia boiska w Barlinku, Pięknie wykonana murawa zrobiona wielkim nakładem pracy i środków straci swoją funkcję po upalnych i bezdeszczowych dniach. By w pełni korzystać z zalet boiska nieodzowne staje się zastosowanie nawodnienia. Jest to kluczowy krok w przyszłość, mający na celu stworzenie unikalnego miejsca do uprawiania sportu na wielu płaszczyznach dla różnych grup wiekowych (aktualnie prowadzone są systematyczne treningi sekcji piłkarskiej - 6 grupy wiekowych), dodatkowo zwiększy możliwości organizacji zawodów sportowych (m.in. w październiku br. ma odbyć się mecz Polskiej Reprezentacji U16 z Reprezentacją Szwecji) oraz różnych imprez stanowiących doskonałą bazę do integracji lokalnej społeczności (np. organizacji dnia dziecka). Kolejnym atutem instalacji nawadniającej jest również obniżenie kosztów nakładu pracy oraz zmniejszenie poboru wody do zera.
Projekt wymiany oświetlenia na boisku treningowym pozwoli na zmniejszenie kosztów eksploatacji boiska dolnego ( oszczędność energii aż do 90% w porównaniu z naświetlaczami z lampami halogenowymi, oszczędność energii do 45 % w porównaniu z oprawami oświetleniowymi wykorzystującymi konwencjonalne lampy wyładowcze). Ograniczenie strat energii i redukcja emisji gazów cieplarnianych, w szczególności CO2. Stworzenie warunków do treningu i prowadzenia aktywności ruchowej na bezpiecznym, dobrze oświetlonym stadionie. Popularyzacja sportu u osób w różnym wieku. Zwiększenie dostępności do aktywności fizycznej w ciągu doby, co zapewne ucieszy wszystkie osoby aktywne zawodowo.